جدیدترین مقالات و مطالب

بسیاری از روایات نقل شده از معصومین (ع)بیانگر آن است که پس از مشاهده ی درگیری و اختلاف در سوریه بایستی خود را برای هجوم غرب و روم بر علیه مسلمانان و کشور های عربی و اسلامی آماده کنیم. حال سوال این است که آیا حوادث اخیر از جمله اهانت به رسول گرامی اسلام(ص) و به دنبال آن کشته شدن سفیر آمریکا و تسخیر سفارتخانه های آن در بسیاری از کشور ها توسط مسلمانان میتواند بهانه ای برای روی دادن قریب الوقوع این احادیث باشد؟

 

حمله ی روم و غرب به مسلمانان و ارتباط ان با ظهور 

 

نام روم در بسیاری از احادیث زمان ظهور مطرح شده است. از جمله احادیث فتنه رومیان و تسلط آنها بر مسلمانان .

روایات دیگری در باره ی حرکت کشتی های(ناو های جنگی)غربی به سواحل سرزمین های عربی ،اندکی پیش از ظهور حضرت مهدی(عج) وجود دارد.

 

از امام صادق(ع)نقل شده که فرمودند:

«وقتی در سرزمین شام فتنه را مشاهده کنی پس مرگ است و مردن، تا آنکه ((مو زرد ها)) (غربی ها) روانه ی سرزمین های عربی گردند و حوادثی بین آنان رخ دهد.1»

 

فتنه شام  در احادیث ظهور به درگیری هایی گفته می شود که پس از سیطره ی بیگانگان بر امت اسلامی ،در منطقه ی شام و سوریه روی می دهد.

یعنی  غربی های مو طلایی بخاطر پایداری مردم، از تسلط بر منطقه ی پیرامون فلسطین ناتوان شده، به ناچار به دخالت مستقیم نظامی دست می زنند، این دخالت نظامی به زودی با مقاومت مسلمانان کشورهای عربی مواجه می شود.

 

«هر گاه ترک و روم بر شما لشکر برانگيزند و تجهيز جيش کنند و ترک با روم مخالفت کنند و به هم درافتند…  ترک به جزيره و روم به فلسطین فرود آید، تا اینکه دو لشکر در قرقيسا بر لب نهر تلاقی کنند، و در آنجا قتال عظيمي شود، تا اینکه گفت: سفياني حائز شود آنچه را ایشان جمع کرده بودند».4

 

 

از امیرالمومنین علی (ع)روایت شده  که فرمود:

«در سپیده دم ماه رمضان از مشرق ندا دهنده ای بانگ بر آورد که: ای اهل هدایت گرد هم آیید .و پس از ناپدید شدن شفق از مغرب، ندا کننده ای بانگ زند که ای اهل باطل گردهم آیید… آنگاه رومیان به ساحل دریا نزدیک غار اصحاب کهف روی آورند و خداوند جوانان اصحاب کهف را با سگشان از غار برانگیزد، بین آنها دو مرد وجود دارد بنام ملیخا، و خملاها، آن دو شاهد و تسلیم اوامر حضرت قائم(ع) خواهند بود.2»

شاید این جنبش نظامی ادامه ی حرکت گذشته و یا همان حرکت باشد، و طبق روایت این جریان نزدیک ظهور امام زمان خواهد بود، چرا که به دنبال ندای آسمانی در ماه رمضان حوادثی، پی در پی بوجود می آید و تا محرم ادامه می یابد، ظهور آن بزرگوار در شب و روز دهم ماه محرم به وقوع خواهد پیوست.

 

 

کعب الاحبار میگوید: «نشانه ی قیام حضرت مهدی(ع)پرچمی است که از طرف مغرب خارج می شود و به فرماندهی مردی از کنده که پای او لنگ است. پس هنگامی که اهل مغرب بر اهل مصر پیروز شدند، مردم  شام آماده ی جنگ باشند که زیر  زمین(پناهگاه)برای آنها بهتر از روی زمین است.6»

 

 

«از امام رضا(ع)سوال شد که چه وقت فرج حاصل خواهد شد ،حضرت فرمود: می خواهی بسیار توضیح دهم یا کوتاه :عرض شد :به اختصار بیان فرمایید :حضرت فرمود: هنگامی که پرچمهای قیس (غربی ها)به مصر حمله کنند و پرچمهای کنده(روس ها)وارد خراسان شوند.5»

نقشه ی سرزمین مسلمان نشین 

 

اوزاعی میگوید : «هنگامی که لشکر پرچمهای زرد(یعنی غربی ها)داخل مصر شدند، مردم شام پناه گاه های زیر زمینی برای خود بسازند».7

 

کعب میگوید:

«سه فتنه خواهد بود که مانند شبی است که گذشته باشد:

اول فتنه ای در شام;دوم فتنه ی شرقیه که در آن رژیم پادشاهان زمین خواهد رفت(رژیم پادشاهی);سپس به دنبال آن فتنه ی غربیه خواهد بود. آنگاه  ذکر پرچمهای زرد(غربی ها) را کرد… »8

 

حجوم غرب به مسلمانان 

به نظر می رسد که نیروهای غربی آهنگ سرزمین شام کرده و در عکا  و صور و طبق بعضی از روایات نزدیک غار اصحاب کهف ،یعنی در انطاکیه منطقه ی ساحلی بین سوریه و ترکیه فرود می آیند.

دربارهی جوانان اصحاب کهف روایاتی وارد شده که خداوند متعال آنان را در آخرالزمان ظاهر می نماید تا برای مردم علامت و نشانه ای باشد، آنها از اصحاب امام زمان(عج)خواهند بود.

حکمت ظاهر شدن آنها به هنگام فرود نیروهای غربی و در آن برهه حساس، این است که نشانه ای خاص برای مسیحیان باشد، چرا که طبق روایات ،یاران حضرت مهدی، نسخه های اصلی تورات و انجیل را از غاری در انطاکیه بیرون آورده، و به وسیله ی آن با رومی ها و یهودیان به بحث و گفتگو خواهند پرداخت.

احتمال دارد این غار، همان غاری باشد که امروزبه نام اصحاب کهف معروف است و شاید هم غار دیگری باشد.

در بعضی از احادیث ،از شورشیان روم نام برده شده که در سال ظهور حضرت مهدی(عج)در سرزمین رمله فرود می آیند.

جابر جعفی از امام باقر(ع)نقل میکند که فرمود:

«بزودی شورشیان در رمله فرود آیند ،ای جابر! در آن سال ،در هر منطقه  ای از غرب اختلاف به وجود آید».3

 

در این رابطه مطالبی که از اهل بیت(ع)در تفسیر آیات ابتدای سوره ی مبارکه روم وارد شده قابل توجه است:

((((((((بسم الله الرحمن الرحیم

الم (1)

روميان مغلوب شدند! (2)

(و اين شكست) در سرزمين نزديكى رخ داد; اما آنان پس از (اين) مغلوبيت بزودى غلبه خواهند كرد… (3)

در چند سال همه كارها از آن خداست; چه قبل و چه بعد (از اين شكست و پيروزى); و در آن روز، مؤمنان (بخاطر پيروزى ديگرى) خوشحال خواهند شد… (4)

به سبب يارى خداوند; و او هر كس را بخواهد يارى مى‏دهد; و او صاحب قدرت و رحيم است! (5)

اين وعده‏اى است كه خدا كرده; و خداوند هرگز از وعده‏اش تخلف نمى‏كند; ولى بيشتر مردم نمى‏دانند! (6))))))))))))

«از امام باقر روایت شده که آن حضرت((یاری خداوند نسبت به مومنین))در این آیه را به ظهور حضرت مهدی(ع)تفسیر نموده اند ،و گویا خداوند آن حضرت را بر رومیان پیروز می گرداند. »*

منبع:سایت نسیم انتظار


مآخذ و پی نوشت ها:

1:الملاحم و الفتن ص 107

2:بحار52/275

3:بشاره الاسلام ص 102

4: معجم احاديث الامام المهدي عليه السلام: 326:1 ح 212 ذيل حديث، غيبت طوسي: ص 463 ف 7 ح 479، بحار: 208:52 ب 25 ح 45

5:بیان الائمه  ص432

6:مهدی موعود منتظر ج2،ص 316

8و7:مهدی موعود منتظر ج2،ص 317

#روم 1/6

*محجه بحرانی ص 170

سایر منابع:

کتاب عصر ظهور /علامه کورانی

کتاب مهدی منتظر/ایت الله محمد جواد خراسانی

کتاب جهان در آینده /سید محمدحسن موسوی

 

 منبع:سایت نسیم انتظار

{xtypo_rounded1}کپی و بازنشر مقاله، با درج لینک و منبع ::سایت نسیم انتظار:: مجاز است{/xtypo_rounded1}

دیدگاه‌ها  

+1 #1 محسن منتظر مهدی 1395-02-22 14:23
یا صاحب الزمان العجل ...برادران و خواهران گرامی خود را برای ظهور اماده کنیم که بوی ظهور می اید .ان شاالله همین نیمه شعبان جشن ظهور و ولادت را یکی کنیم..
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

نوشتن دیدگاه

نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید!

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید